552 - Lajmet | Ministria e Puneve te Jashtme
MPJ
Kosova rreshtohet në mbrojtjen e paqes, mbështet sulmet amerikane në Siri dhe Irak

  Prishtinë, 30 dhjetor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës përkrah sulm…

MPJ
Ministri i Jashtmë Pacolli u dekorua nga Presidenti Meta me Dekoratën “Nënë Tereza”

Tiranë, 27 dhjetor 2019 – Zëvendës/Kryeministri i Parë i Republikës së Kosovës, njëherësh Minist&eu…

MPJ
Akademia Diplomatike përmbyll trajnimin për diplomatët e rinj

Prishtinë, 19 dhjetor 2019 – Sot ka përfunduar trajnimi tre mujor për Diplomatët e Rinj dhe zyrtarët publikë t&eum…

MPJ
Ministri Pacolli në audiencë te Ati i Shenjtë

Vatikan, 16 dhjetor 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme i Rep…

MPJ
Hapet Konsullata e Përgjithshme edhe në Hamburg

  Hamburg, 15 dhjetor 2019 – Në Hamburg, qytetin e dytë gjerman për nga madhësia (pas Berlinit), të shtunën …

MPJ
SEECP në Prishtinë, “Si të fuqizohet tregu dhe investimet në Evropën Juglindore”

Prishtinë, 16 dhjetor 2019 – Si udhëheqëse e radhës e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (S…

MPJ
Ministri Pacolli dorëzoi 10 mijë faqe material me prova për krimet e luftës së Serbisë në Kosovë

Prishtinë, 10 dhjetor 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme i Republ…

MPJ
Ambasadori Emra i dorëzoi letrat kredenciale Mbretit të Norvegjisë

  Ambasadori Emra i dorëzoi letrat kredenciale Mbretit të Norvegjisë Oslo, 12 dhjetor 2019 – Ambasadori i Republik&e…

MPJ
MPJ: Bota demokratike duhet të ndalë qasjen mohuese të Serbisë për krimet e dokumentuara

Prishtinë, o5 dhjetor 2019 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës denon dhe shpreh shqetësimin e t…

MPJ
Ministri Pacolli takoi ambasadorët e Quint-it

Prishtinë, 2 dhjetor 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës dhe njëherësh …

MPJ
Në Prishtinë diskutohen nevojat dhe përparësitë rajonale në menaxhimin e migracionit

Prishtinë, 4 dhjetor 2019 – Iniciativa Rajonale për Migrim, Azil dhe Refugjatë (MARRI), që ka si fushëveprim kryesor of…

MPJ
Ambasadorja Haxhitasim i dorëzoi letrat kredenciale Presidentit të Italisë

Romë, 5 dhjetor 2019 – Ambasadorja Lendita Haxhitasim ka dorëzuar Letrat Kredenciale te Presidenti i Republikës së Italis&eu…

MPJ
Ambasadori Mjeku i dorëzoi kredencialet në Arabinë Saudite

Rijad, 4 dhjetor 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Rijad, Lulzim Mjeku, i dorëzoi të mërkurën …

MPJ
Kuka e Kelmendi nderohen nga Ministri Pacolli - “Ambasador të Vullnetit të Mirë të Kosovës”

Prishtinë, 28 nëntor 2019 – Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës dhe Ministri i Punëve të J…

MPJ
Në MPJ qëndroi Drejtori i Përgjithshëm për Europë në Ministrinë e Jashtme të Kanadasë

Prishtinë, 5 dhjetor 2019 - Drejtoria  e Përgjithshme e Ministrisë së Punëve të Jashtme e Repubublikës së…

MPJ
Ministri Pacolli: Është mision kombëtar tani që të bëjmë secilën familje me çati mbi kokë

Durrës, 27 nëntor 2019 – Zëvendëskyreministri i Republikës së Kosovës dhe Ministri i Punëve të Jash…

MPJ
MPJ dhe Ministri Pacolli bashkëndjejnë me familjet e viktimave të tërmetit në Shqipëri

Prishtinë, 26 nëntor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është duke pë…

MPJ
Ambasadori Dugolli i dorëzoi letrat kredenciale Presidentit të Turqisë

Ankara, 28 nëntor 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Ankara, z.Ilir Dugolli, të enjten dorëzoi letrat kre…

MPJ
Edhe një javë afat aplikimi për grantet e WBF

Prishtinë, 3 dhjetor 2019 – Shoqëria Civile në Kosovë ka afat deri më 10 dhjetor 2019 për të aplikuar me…

MPJ
WBF mban sesionin informues për projekt-propozimet rajonale, vlerësohet kryesimi i Kosovës

    Prishtinë, 21 nëntor 2019 – Republika e Kosovës është dëshmuar si faktor shumë i rëndë…

MPJ
Zv.ministrja Vuniqi takoi homologun çek, bisedojnë për forcimin e raporteve Kosovë-Çeki

Pragë, 18 nëntor 2019 – Zëvendës/ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj.Rejhan …

MPJ
Në MPJ u shpall hapja e Festivalit “Java e Filmit Frankofon”

Prishtinë, 13 nëntor 2019 – Festivali “Java e Filmit Frankofon”, i organizuar nga Ambasada e Republikës së Franc…

MPJ
Ministri i Jashtmë Pacolli: Njohja e Kosovës është kontributi më i madh për paqen në rajon

Monako, 31 tetor 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eu…

MPJ
Zyra e Kosovës promovon produktet kosovare në panairin e Athinës

Athinë, 22 nëntor 2019 - Zyra Ekonimike e Kosovës nëGreqi po merr pjesë në panairin e 20-të të  bamir&eum…

MPJ
Ministri Pacolli po merr pjesë në Konferencën e 38-të të Frankofonisë

Monako, 30 tetor 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eu…

MPJ
Në Gjermani u mbajt sesioni informues “Klima e investimeve në Kosovë”

Mynih, 15 nëntor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka organizuar në Mynih të …

MPJ
Ministri Pacolli takoi diplomaten greke në Prishtinë, folën për fuqizimin e raporteve Kosovë - Greqi

Prishtinë, 25 tetor 2019 – Zëvendëskryeminiministri dhe ministri Jashtëm, z.Behgjet Pacolli, priti në takim shefen e Zy…

MPJ
WBF bën Thirrjen e Tretë për Projekt Propozimet Rajonale

Bashkëpunimi rajonal mbetet një nga sfidat kryesore për Ballkanin Perëndimor, veçanërisht duke marrë parasysh aft…

MPJ
Akademia Diplomatike fillon trajnimin intensiv për diplomatë të rinj

Prishtinë, 22 tetor 2019 – Pesëmbëdhjetë zyrtarë të rinj diplomatikë dhe zyrtarë të rinj civilë…

MPJ
Hyn në fuqi Marrëveshja për heqjen reciproke të vizave me Antigua dhe Barbuda

Prishtinë, 15 nëntor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton se ka hyrë n&e…

MPJ
Hyn në fuqi Marrëveshja për bashkëpunim kulturor Kosovë – Turqi

Prishtinë, 1 nëntor 2019 – Marrëveshja për Bashkëpunim Kulturor ndërmjet Republikës së Kosovës dhe …

MPJ
Hyn në fuqi Marrëveshja IPA 2018

Prishtinë, 30 tetor 2019 - Ka hyrë në fuqi “Marrëveshja financiare IPA 2018” ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit …

MPJ
Reagim: Shkrimtarit Handke duhet t’i merret çmimi Nobel!

Prishtinë, 11 tetor 2019 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shprehë shqetësimin e thell&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm priti homologun finlandez, Kosova ka miqësi të veçantë me Finlandën

Prishtinë, 30 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri Pacolli, krenar me kryesimin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore

New York, 25 shtator 2019 – Kosova, të mërkurën, për herë të parë në histori udhëhoqi takimin …

MPJ
Në New York mbahet Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal

New York, 24 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Koso…

MPJ
Ambasadori Ahmeti dorëzoi Letrat Kredenciale me pritje shtetërore nga Garda e Emirit

Doha, 24 shtator 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Doha, z.Amir Ahmeti, të martën i dorëzoi Letrat Krede…

MPJ
Ministri Pacolli: Selia e Shenjtë mbështet zhvillimet pozitive në vendin tonë

New York, 24 shtator 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri Pacolli falënderon diasporen për kontributin e dhënë për Kosovën e Shqipërinë

New York, 24 shtator 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri Pacolli takon homologun e tij sllovak, vazhdon angazhimi pragmatik me Sllovakinë

New York, 24 shtator 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Kosova dhe Guajana do të forcojnë raportet politike e tregtare

New York, 22 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Koso…

MPJ
Ministri Pacolli: Katari është një partner i besueshem i Kosovës

New York, 22 shtator - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Repubilkës së Kosovë…

MPJ
Kosovë-Shqipëri, hyn në fuqi marrëveshja për bashkëpunim strategjik në politikën e jashtme

Prishtinë, 19 shtator 2019 – Ka hyrë në fuqi Marrëveshja për Bashkëpunim Strategjik në Fushën e Politik&…

MPJ
Kosova dhe Austria kanë traditë të marrëdhënieve të mira bilaterale

Prishtinë, 18 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri Pacolli pranoi kopjet e letrave kredenciale të ambasadores së re të Kroacisë

Prishtinë, 18 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri i Jashtëm takoi ambasadoren e re të Francës në Kosovë

Prishtinë, 11 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri Pacolli priti ambasadorin e ri të Norvegjisë në Kosovë

Prishtinë, 11 shtator 2019 -  Zëvëndëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s…

MPJ
Republika e Kosovës përururon ambasadën e saj në Katar

Republika e Kosovës ka përuruar ambasadën e saj në Doha, kryeqytetin e Katarit.   Zëvëndëskryeministri i Par…

MPJ
Ministri i Jashtëm pranon letrat kredenciale nga ambasadori i ri britanik

Prishtinë, 6 shtator 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s&…

MPJ
Ministri Pacolli, falënderues për mbështetjen e gjithanshme që Sllovenia i jep Kosovës

Bled, 3 shtator 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri Pacolli takoi emisarin Palmer: Kosova mund të llogarisë si gjithmonë te SHBA-të

Zëvëndëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Behgjet Pacolli, …

MPJ
Turqia do të vazhdojë të ndihmojë forcimin ndërkombëtar të Kosovës

Bled, 3 shtator 2019- Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.…

MPJ
Debat në Helsinki, Ministri Pacolli – Daçiqit: "Përralla të tjera tregoni në Beograd dhe të tjera këtu”

Helsinki, 30 gusht 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&…

MPJ
Kosova, e barabartë në ministerialin e shefave të diplomacisë në Helsinki

Helsinki, 30 gusht 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&…

MPJ
Ambasadori Ureya dorëzoi kredencialet te presidenti i Bangladeshit

Ambasadori i parë i Republikës së Kosovës në Bangladesh, z.Güner Ureya ka dorëzuar Letrat Kredenciale të tij t…

MPJ
Ministri Pacolli: Kosova do të fuqizojë partneritetin ekomomik me Hungarinë

Prishtinë, 27 gusht 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Kosova dhe Belgjika do të vazhdojnë të thellojnë marrëdhëniet bilaterale

Prishtinë, 27 gusht 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Hyn në fuqi “Marrëveshja financiare IPA 2019”

Prishtinë, 27 gusht 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton se ka hyrë në f…

MPJ
Njoftim mbi kriteret për Aplikim/Regjistrim për Votim jashtë Kosovës

Në kuadër të përgatitjeve për Zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës sëKosovës, që do t&e…

MPJ
Hapja e Ambasadës japoneze do të thellojë marrëdhëniet bilaterale Kosovë - Japoni

Prishtinë, 26 gusht 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së …

MPJ
Reagim kundër propagandës së Serbisë ndaj Kosovës

Prishtinë, 26 gusht 2019 – Republika e Kosovës është përballur tri vitet e fundit më një fushatë të…

MPJ
Ministri Pacolli priti në takim lamtumirës ambasadorin O’Connell

Prishtinë, 20 gusht 2019 –  Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s&…

MPJ
Ministri Pacolli priti në takim lamtumirës ambasadoren kroate, Kapitanoviç

Prishtinë, 20 gusht – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov…

MPJ
Kosova dhe Malta eliminojnë tatimin e dyfishtë, marrëveshja hyn në fuqi

Marrëveshja për Shmangien e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal lidhur me tatimet në të ardhura, e n…

MPJ
Ministri Pacolli dënon sulmin mbi Konsullatën e Kosovës në Danimarkë

Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Behgjet Pacolli, ka reag…

MPJ
Hyn në fuqi marrëveshja e bashkëpunimit ekonomik Kosovë - Çeki

Prishtinë, 6 gusht 2019 – Ka hyrë në fuqi “Marrëveshje për bashkëpunim ekonomik në mes të Ministri…

MPJ
MPJ përcjell ambasadorin që do të themelojë misionin në Bangladesh

Prishtinë, 29 korrik - Në vazhdën e hapjeve të misioneve të reja diplomatike nëpër botë, Ministria e Punë…

MPJ
Ministri Pacolli në Washington, krenar me vlerën e bashkëjetesës së religjioneve në Kosovë

Washington, 18 korrik – Zëvëndësministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Ko…

MPJ
Misionet diplomatike janë në shërbim të qytetarëve edhe gjatë kësaj periudhe vere

Prishtinë, 30 korrik 2019 - Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) njofton se misionet diplomatike të Republikës së Ko…

MPJ
Kosova dhe Luksemburgu heqin tatimin e dyfishtë në të hyra

Prishtinë, 24 korrik 2019 – Ka hyrë në fuqi “Konventa për Eliminimin e  tatimit të dyfishtë për ta…

MPJ
Hynë në fuqi marrëveshja Kosova-Turqi për bashkëpunim ushtarak financiar

Prishtinë, 23 korrik 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi “Marrëveshje për b…

MPJ
Norvegjia do ta mbështesë parezervë Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

  Prishtinë, 16 korrik  2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i…

MPJ
MPJ dënon dëmtimin e disa varrezave ortodokse në Lipjan

  Prishtinë, 16 korrik  2019 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Republikës së Kosovës d&…

MPJ
Kosova mirëpret raportin për Venezuelën

  Republika e Kosovës e mirëpret Raportin e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Venezuelën…

MPJ
Kosova nxjerr dekret për të krijuar listën e persoave të përfshirë në akte terroriste

  Prishtinë, 27 qershor 2019 – Duke marrë parasysh përkushtimin e Republikës së Kosovës që të kont…

MPJ
Ministri Pacolli shpalosi prioritet e Kosovës gjatë kryesimit të nismës rajonale SEECP

Prishtinë, 15 korrik  2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s…

MPJ
Reagim përkitazi me të dhënat e pasakta në shkrimin e botuar në të përditshmen KOHA DITORE, me datë 05.07.2019, fq.3, me autor Besnik Krasniqi.

Në artikullin e publikuar me datë 5 Korrik në gazetën Koha Ditore, me titull “ I dënuari bëhet ambasador në R…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli është pritur në takim nga Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Parlamentit te Republikës së Çekisë

Kosova dhe Çekia me marrëveshje të bashkëpunimit ekonomik. Ministri i Jashtëm Pacolli është pritur në takim …

MPJ
Hyn në fuqi Marrëveshja për Ekstradim me SHBA-të

Prishtinë, 13 qershor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi Marrëveshja për “…

MPJ
Ratifikohet Marrëveshja e Tregtisë së Lirë me Turqinë​

Prishtinë, 13 qershor 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se Marrëveshja e Tregtisë së Lirë në …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli priti sot në takim ambasadorin e Mauritanisë në Itali, jorezidentë për Kosovën, Hamed Sidi Mohamed, i cili i dorëzoi letrat kredenciale

Prishtinë, 29 janar 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Paco…

MPJ
Ministri Pacolli ka informuar ministrat e Ballkanit dhe përfaqësuesit e BE-së për aksionin e madh policor kundër krimit të organizuar në veri të Kosovës

Bratisllava, 28 maj 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi merr pjesë në themelimin e Odës së Tregtisë Kosovë-Zvicër, bën thirrje për investime

Cyrih, 16 maj 2019 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi, ka marrë pjesë dhe i ësht&eum…

MPJ
Ambasadorja Geci Sherifi dorëzoi kredencialet te Mbreti Suedisë Sh.T. Carl Gustaf XVI

Stockholm, 8 maj 2019 - Ambasadorja e Republikës së Kosovës, Shkëndije Geci-Sherifi, i ka dorëzuar Letrat Kredenciale Mb…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 2 maj 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eum…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 2 maj 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eum…

MPJ
Republika e Kosovës kryeson takimin e Ministrave të Jashtëm të Fondit të Ballkanit Perëndimor në Varshavë

12 prill, 2019 - Në Varshavë, u mbajt takimi i parë i Fondit të Ballkanit Perëndimor nën kryesimin e Ministrisë s&e…

MPJ
Mininistri i Jashtëm Pacolli në Varshavë: Procesi i Berlinit nuk është një alternativë, por një mjet plotësues për integrimin evropian të rajonit

Varshavë, 12 prill 2019 - Në vazhdën e takimeve të Ministrave të Punëve të Jashtme në kuadër të Proc…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli po merr pjesë në seancën plenare të takimit të Ministrave të Jashtëm në kuadër të Procesit të Berlinit në Varshavë

Varshavë, 12 prill 2019 – Zëvendëskryministri i Parë dhe ministri i punëve të jashtme i Republikës s&eum…

MPJ
NJOFTIM PËR MEDIA

Prishtinë, 22 mars 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton opinionin publik se sot, gjatë gjithë ditës A…

MPJ
Shënohet njëzet vjetori i ndërhyrjes humanitare të NATO-s në Kosovë, Përgjegjësia për të Mbrojtur duhet të jetë si detyrim i bashkësisë ndërkombëtare

Prishtinë, 22 mars 2019 - Me rastin e shënimit të 20 vjetorit të ndërhyrjes humanitare të NATO-s në Kosovë, si…

MPJ
Njoftim për media/shtetasit kosovarë/Sulmi terrorist në Zelandën e Re

Prishtinë, 15 mars 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës në mbështetje t&eum…

MPJ
Komunikatë për media/Sulmi terrorist në Zelandën e Re

Prishtinë, 15 mars 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e dënon në mënyrën më të ashpër s…

MPJ
Zëvëndësministrja Vuniqi kërkon mbështetjen e Bavarisë për liberalizimin e vizave

Mynih, 14 mars 2019 - Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj. Rejhan Vuniqi, fillo…

MPJ
Në javët e Frankofonisë MPJ dhe Ambasada e Francës organizojnë shfaqjen e filmit të njohur francez “Quai d’Orsay”

Prishtinë, 13 mars 2019 - Ministria e Punëve të Jashtme, në bashkëpunim me ambasadën e Francës në Kosovës…

MPJ
Kosova anëtarësohet në Unionin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës dhe Resurseve Natyrore (IUCN), fuqizon edhe më tutje subjektivitetin ndërkombëtar

Prishtinë, 13 mars 2019 – Republika e Kosovës është anëtarësuar si shtet anëtar në Unionin Ndë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pranon kopjet e Letrave Kredenciale nga Ambasadori i Katarit, vlerësohen marrëdhëniet e shkëlqyeshme në mes dy vendeve

Prishtinë, 11 mars 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacol…

MPJ
Hapen zyrtarisht Javët e Frankofonisë në Kosovë, Prishtina dhe pesë qytete të Kosovës me aktivitete të shumta

Prishtinë, 5 mars 2019 – Me anë të një Konference të Përbashkët për Media në ambientet e Ministris&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova dhe Kolumbia kanë vendosur marrëdhënie diplomatike, do të shkëmbehen Ambasadorët

Prishtinë, 3 mars 2019 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eum…

MPJ
Vazhdon lobimi intenziv në OBI, Ministri i Jashtëm Pacolli takon Ministrat e Jashtëm të Maldiveve, Omanit, Gabonit dhe Sierra Leone-s

Abu Dhabi, 2 mars 2019 – Kryediplomati kosovar, Behgjet Pacolli, po vazhdon agjendën e ngjeshur dhe lobimin intenziv nëpërmj…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli lobim intenziv në OBI, takon homologët nga Kuvajti, Gambia, Bangladeshi, EBA dhe Afganistani

Abu Dhabi, 2 mars 2019 – Në ditën e dytë të vazhdimit të punimeve të sesionit të 46-të të K&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vazhdon agjendën e ngjeshur në samitin e OBI-it, takon përfaqësuesit nga Arabia Saudite, Jordania e Turqia

Abu Dhabi, 1 mars 2019 – Në vazhdim të pjesëmarrjes së tij në sesionin e 46-të të Këshillit të Mini…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon homologët e tij nga EBA, Somalia, Afganistani dhe Rumania, diskuton mbi rritjen e bashkëpunimit me këto vende

Abu Dhabi, 1 mars 2019 – Gjatë pjesëmarrjes dhe përfaqësimit të Republikës së Kosovës në sesionin e…

MPJ
Mbahet punëtoria me temën: “Aspekti kolonial i të kaluarës së Kosovës”

Prishtinë,  28 shkurt 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, respektivisht, Zyra e Dre…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Abu Dhabi, merr pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik

Abu Dhabi,  28 shkurt 2019 – Me ftesë të autoriteteve të shtetit nikoqir, Emirateve të Bashkuara Arabe, Zëvend&eum…

MPJ
Në pesë vjetorin e aneksimit të Krimeas nga Rusia, Kosova mbetet e palëkundur në mbështetjen e saj për integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës

Prishtinë, 27 shkurt 2019 – Përderisa afrohet përvjetori i pestë, që kur Rusia pushtoi Ukrainën, mori në m&eu…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi pranon kopjet e letrave kredenciale nga Ambasadori i Arabisë Saudite, sigurohet për vazhdimin e mbështetjes së mëtutjeshme

Prishtinë, 25 shkurt 2019 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj Rejhan Vu…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi takon Ambasadorin e Malajzisë, diskutohet bashkëpunimi konkret Kosovë Malajzi

Prishtinë, 25 shkurt 2019 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, znj Rejhan Vuniqi, ka pritur sot në një ta…

MPJ
Kosova do të shtrijë dhe përforcojë rrjetin diplomatik në disa kontinente, Ambasadat në Tajlandë, Bangladesh, Kolumbi dhe Ganë hapen së shpejti

Prishtinë, 19 shkurt 2019 – Në vitin e njëmbëdhjetë të ekzistencës së saj si shtet i pavarur, …

MPJ
Drejtori i Përgjithshëm, ambasador Prenkaj takon homologen e tij italiane, ambasadoren Belloni, zhvillohen konsultime politike

Romë, 18 shkurt 2019 - Ekipi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, i udhëhequr nga ambasadori Prenkaj zhvilloi konsultime p…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli agjendë të ngjeshur në Konferencën e Sigurisë në Mynih, zhvillon dhjetëra takime me burrështetas nga shtete të ndryshme të botës

Mynih, 16 shkurt 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Koordinatoren e re të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë Richardson, diskutohet mbi format e bashkëpunimit

Prishtinë, 14 shkurt 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Tronditës lajmi për aksidentin, që mori jetë njerëzish në Maqedoninë Veriore, Kosova solidarizohet me familjarët e viktimave

Prishtinë, 13 shkurt 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosov&eum…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pret në takim Shefin e ri të Zyrës së Sllovakisë në Prishtinë, shqyrtohet hapja e Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Bratislavë

Prishtinë, 13 shkurt 2019 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Nga Behgjet Pacolli: BE duhet t’i lejojë Kosovës udhëtimin pa viza

BE më në fund duhet të bëjë gjënë e duhur lidhur me premtimin e saj të shpeshtë për t’i lejuar…

MPJ
Kosova dhe Mali i Zi mbajnë konsultime politike për bashkëpunimin dy-palësh, vlerësohen marrëdhëniet shumë të mira në mes dy vendeve

Podgoricë, shkurt 2019 – Delegacioni i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës  n&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon ministrin e Jashtëm të Kolumbia-s, Carlos, Kolumbia me Ambasador në Kosovë

Uashington D.C, 8 shkurt 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA-së në luftën kundër ISIS-it

Uashington D.C., 6 shkurt 2019 – Republika e Kosovës qëndron fuqishëm në krah të Shteteve të Bashkuara të Ame…

MPJ
Ambasadori i Republikës së Kosovës në Hungari, Shpend Kallaba, i dorëzon Letrat Kredenciale Presidentit të Hungarisë, Áder

Budapest, 4 shkurt 2019 – Gjatë një ceremonie protokollare në pallatin presidencial, Ambasadori Republikës së Kosov&eum…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Senatin Amerikan: Prezenca amerikane në rajon është jetike për paqen dhe demokracinë, Ballkani i takon NATO-s

Uashington D.C., 5 shkurt 2019 – Prezenca amerikane në rajon është jetike për garantimin e paqes dhe demokracisë d…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me homologët e tij polak, çek dhe sllovak, diskuton mbi thellimin e bashkëpunimit

Bukuresht, 1 Shkurt 2019 - Në kuadër të vizitës në Rumani dhe pjesëmarrjes në takimin jo-formal, të organizuar…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Bukuresht, merr pjesë në takimin joformal të organizuar nga Rumania, si kryesuese e Presidencës së Këshillit të BE-së

Bukuresht, 1 Shkurt 2019 - Me ftesë të homologut të tij nga Rumania, Teodor Meleșcanu, Zëvendëskryeministri i Parë…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi takohet me Kryetarin e Linzit, Luger, diskutohet mbi bashkëpunimin dhe binjakëzimin me Komuna të Kosovës

Prishtinë, 31 janar 2019 - Zëvendësministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Koso…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli do të merr pjesë në ministerialin e Koalicionit Global në Uashington D.C. dhe në Lutjet e Mëngjesit

Prishtinë, 27 janar 2019 – Me ftesë të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, Zëvendëskryeministri…

MPJ
Sipas rekomandimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Drejtori Kastrati përzgjidhet në Bordin Drejtues të Diplomacisë Digjitale për Evropë

Prishtinë, 27 janar 2018 – Sipas rekomandimeve nga Departamenti Amerikan i Shtetit dhe Qendra për Perspektivë Evropiane, Dre…

MPJ
Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, mirëpret dhe përshëndet ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës, e vlerëson hap të rëndësishëm për të gjithë rajonin

Prishtinë, 25 janar 2019 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pa…

MPJ
Mbahet punëtoria në mes Ministrisë së Jashtme dhe BE-së mbi vlerësimin e kërcënimeve hibride

Prishtinë, 16 janar 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Zyr&e…

MPJ
Republika e Kosovës dhe Emiratet e Bashkuara Arabe organizojnë Forum Ekomonik, nënshkruajnë edhe marrëveshje bilaterale

Sharjah, 16 janar 2019 - Me iniciativën e dy ministrive të Punëve të Jashtme, asaj të Republikës së Kosovës dh…

MPJ
Kosova me Ambasadë në Portugali, Ambasadori Kryeziu i dorëzon kredencialet Presidentit, Marcelo Rebelo de Sousa

Lisbonë, 10 dhjetor 2018 – Republika e Kosovës ka bërë edhe një shtrirje të re diplomatike në Evropë me …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pritet në Berlin nga homologu gjerman Maas, ritheksohet mbështetja gjermane për Kosovën

Berlin, 10 janar 2019 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, z. Behgjet Pacolli…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 8 janar 2019 – Ministria e Punëve të Jashtme shpreh keqardhje të thellë dhe e dënon me forcë …