Flag_of_Kosovo

Uebfaqe zyrtare e Qeverisë së Republikës së Kosovës

Flag_of_Kosovo

Uebfaqe zyrtare e Qeverisë së Republikës së Kosovës

Ambasadat dhe Misionet Diplomatike të Republikës së Kosovës në botë
Ambasadat dhe Misionet Diplomatike të huaja në Republikën e Kosovës

Ministrja Gërvalla dhe Ministri i Kulturës dhe Trashëgimisë Historike të Senegalit Aliou Sow përurojnë objektin e ri të Ambasadës së Kosovës në Senegal

Në kuadër të vizitës së saj zyrtare në Republikën e Senegalit, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Donika Gërvalla, së bashku me Ministrin e Kulturës dhe Trashëgimisë Historike të Senegalit, z. Aliou Sow, kanë bërë përurimin zyrtar të objektit të ri të Ambasadës së Republikës së Kosovës në kryeqytetin e këtij …

Zëvendësministrja Gashi: Çekia, një partner i rëndësishëm për Kosovën

Në kuadër të vizitës së punës në Çeki, zëvendësministrja Liza Gashi, e shoqëruar nga ambasadorja e Republikës së Kosovës në Republikën Çeke, Sh.S. Albesjana Iberhysaj Kapitaj, në margjina të konferencës ndërkombëtare ministrore për lirinë e fesë dhe të besimit që po mbahet në Pragë, ka zhvilluar takime të veçanta me përfaqësues të institucioneve çeke. Zëvendësministrja …

Zëvendësministrja Gashi: Kosova – model për kulturën e bashkëjetesës dhe tolerancës fetare

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, po merr pjesë në konferencën ndërkombëtare ministrore për lirinë e fesë dhe të besimit që po mbahet në Pragë. Deklarata e plotë e zëvendësministres Gashi në këtë konferencë: “Jam e nderuar të qëndroj sot para jush, si përfaqësuese e Republikës së Kosovës, një shtet që ka …

Ministrja Gërvalla vazhdon takimet dypalëshe në margjina të Forumit Ndërkombëtar për Paqe dhe Siguri në Senegal

Në ditën e dytë të qëndrimit në Senegal dhe pjesëmarrjes në Forumin Ndërkombëtar për Paqe dhe Siguri, i cili po mbahet në Dakar, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Donika Gërvalla, ka vazhduar takimet dypalëshe me përfaqësues nga shtete të ndryshme. Ministrja Gërvalla në margjina të këtij Forumi takoi delegacionin e …

Ministrja Gërvalla merr pjesë në “Forumin Ndërkombëtar të Dakarit për Paqe dhe Siguri në Afrikë”

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) e Republikës së Kosovës, znj.Donika Gërvalla, mori pjesë në hapjen solemne dhe panelin e nivelit të lartë në Forumin Ndërkombëtar për Paqe dhe Siguri, i cili po mbahet në Senegal. Panelistët e parë ishin presidenti Senegalez, Macky Sall, presidenti i Mauritanisë, Mohamed Ould Ghazouani, kryeministri …

Ministrja Gërvalla merr pjesë në hapjen e Zyrës së Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane në Kosovë

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, bashkë me zëvendësministren, Liza Gashi, ka marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Zyrës së Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane në Kosovë. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe përfaqësues të shumtë të bizneseve shqiptaro-gjermane. Ministrja Gërvalla …

Ministrja Gërvalla priti në takim Ministren e Jashtme të Mbretërisë së Belgjikës, Lahbib

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme, znj Donika Gërvalla-Schwarz, priti sot në takim dypalësh Ministren e Punëve të Jashtme, Çështjeve Evropiane, Tregtisë së Jashtme dhe Institucioneve Federale të Kulturës, të Mbretërisë së Belgjikës, znj. Hadja Lahbib, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës së bashku me delegacionin e saj. Rritja …

Zëvendësministrja Gashi: Avancimi i rolit të mësuesit dhe institucionalizimi i gjuhës shqipe në diasporë, është i domosdoshëm

Zëvendësministrja Gashi: Avancimi i rolit të mësuesit dhe institucionalizimi i gjuhës shqipe në diasporë, është i domosdoshëm Në Tiranë u zhvillua Samiti i Tretë i Diasporës, me pjesëmarrjen e personaliteteve shtetërore dhe politike, përfaqësues të rajoneve italiane ku shtrihet komuniteti arbëresh, përfaqësues nga diaspora, akademikë, studiues, gazetarë dhe artistë, të cilët u bashkuan për të …

Zëvendësministrja Gashi: Digjitalizimi është e ardhmja jonë

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, mori pjesë në panelin me temën “Si mund të transformohet burokracia në një vektor inovacioni?, në kuadër të konferencës ndërkombëtare për reformat në administratën publike, të organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe përkrahje të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës. Zëvendësministrja Gashi në …

Zëvendësministrja Gashi përfaqëson Kosovën në Samitin e 7-të të Selanikut

Zëvendësministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, ka përfaqësuar Republikën e Kosovës në Samitin e shtatë të Selanikut që ka nisur punimet dje. Zëvendësministrja Gashi mori pjesë në diskutimin me temën: “Përmbushja e premtimit të BE-së – Sa shpejt?”, në një panel me folës kryesore Ministrin e Punëve të Jashtme të …